Италијански јазик – јазикот на шармерите

Италијански јазик – јазикот на шармерите

За многу луѓе, најтешкиот чекор при учењето на нов јазик е всушност самото одбирање на јазикот кој сакаат да го повеќе

За многу луѓе, најтешкиот чекор при учењето на нов јазик е всушност самото одбирање на јазикот кој сакаат да го усовршат. Ние ќе ви олесниме – одберете италијански!

Зошто баш италијански? Што го издвојува овој јазик од сите останати?

1. Одличен е за напредок во кариерата

Живот и работа во Италија? Звучи совршено нели?

Интернационалните компании отвораат канцеларии низ цела Италија и бараат вработени кои течно зборуваат италијански, покрај англиски.

2. Лесен е за учење

Велат дека италијанскиот јазик се учи и совладува мошне брзо. Нема комплицирана граматика и лесно влегува во уши.

10-pricini-za-da-pocnete-da-ucite-italijanski-jazik-01

3. Отвора врати кон други јазици

Кога еднаш ќе го совладате италијанскиот, со голема леснотија ќе започнете да разбирате шпански и француски, на пример.

4. Се наоѓа во секојдневието

На пример, кога сте на љубовен состанок во италијански ресторан и сакате да ја импресионирате личноста кон која имате симпатии, ќе се изненадите колку многу италијанскиот ќе ви помогне.

10-pricini-za-da-pocnete-da-ucite-italijanski-jazik-8

5. Станувате попаметни

Многу од истражувањата потврдуваат дека учењето на нови јазици ги развива когнитивните функции на мозокот и ја зајакнува менталната флексибилност.

6. Ви отвора нови културни хоризонти

Некои од најпознатите имиња во светот на уметноста потекнуваат токму од Италија. Што имаат заедничко Данте, Да Винчи и Микеланџело? Веќе знаете. Многу е полесно да ги истражите и доживеете нивните ремек-дела доколку го знаете нивниот јазик.

7. Патувањето станува полесно

Кога патувате низ Италија и притоа го знаете нивниот јазик, можете да запознаете многу локалци кои ќе ви откријат локации кои обичните туристи не ги ни знаат, а ако се љубезни може и да ве научат како да заштедите некое евро.

10-pricini-za-da-pocnete-da-ucite-italijanski-jazik-03

8. Може лесно да се занимавате со музика

Италијанскиот јазик е познат како најмузикален јазик.

9. Придобивка за вашето здравје!

Со оглед на тоа што учењето нов јазик позитивно влијае на мозокот, целосното ментално здравје ви се подобрува, а стареењето на мозокот се забавува.

Photo of red scooter near green door and palm

Едноставно кажано, италијанскиот е забавен јазик. Само слушнете двајца Италијанци како си го раскажуваат секојдневието – веднаш ќе посакате и вие да звучите така.

Потоа конечно ќе можете да живеете „la dolce vita“ на фантастична италијанска локација, со вино во рака и даска полна неодоливи сирења.

Share Button

Препорачани статии

Берлин – град каде што се спојуваат минатото и иднината

Берлин – град каде што се спојуваат минатото и иднината

Историја, уметност, ноќен живот, релаксација во природата – сето ова можете да го пронајдете во Берлин, најголемиот град во Германија и повеќе

Тајна под сонцето – Алгарве, Португалија

Тајна под сонцето – Алгарве, Португалија

Алгарве е најјужниот регион во Португалија, со сончеви денови во текот на целата година. На површина од 5,400км2 се крие ,,најпознатата повеќе

Италијански јазик – јазикот на шармерите

Италијански јазик – јазикот на шармерите

За многу луѓе, најтешкиот чекор при учењето на нов јазик е всушност самото одбирање на јазикот кој сакаат да го повеќе

Рајот на азурната обала – Брегот Амалфи

Рајот на азурната обала – Брегот Амалфи

Брегот Амалфи е сместен јужно од Наполи во заливот Салерно во Тиренското Море. Се вели дека кој ќе го посети ова магично место сигурно ќе се врати повторно заради прекрасниот спој на спокојство, убавина историја и гламурповеќе »
Ибица – престолнина на добрата забава

Ибица – престолнина на добрата забава

Кога станува збор за летувањето, многумина како совршен одмор го посочуваат толку патувањето на Ибица, а тоа и не треба да зачудува, ако се има во предвид фактот за убавината на овој шпански остров.повеќе »